Obchody Europejskiego Dnia Prawnika – Warszawa – 9 grudnia br.

W piątek 9 grudnia w Warszawie w ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Prawnika adwokaci i aplikanci adwokaccy Izby Adwokackiej w Warszawie prowadzić będą zajęcia i warsztaty z młodzieżą gimnazjalną, pilotażowo we wszystkich gimnazjach znajdujących się w Dzielnicy Wola. Tematyka zajęć związana będzie z  dostępem do pomocy prawnej: kto, kiedy i w jaki sposób może korzystać z wymiaru sprawiedliwości w celu obrony swoich praw?

Jutro o godz. 9:45 w Zespole Szkół nr 117 – Gimnazjum Dwujęzycznym nr 50 im. Władysława Sikorskiego w Warszawie, ul. Bema 76. briefing prasowy zainauguruje ten projekt. W briefingu udział wezmą władze Dzielnicy Wola i przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, zaś po nim odbędą się zajęcia warsztatowe i dyskusja z młodzieżą. Planowane zakończenie inauguracji około 10:40.

Projekt jest kolejnym etapem edukacyjnych działań Izby Adwokackiej w Warszawie, która po przedsięwzięciu „Adwokat przydaje się w życiu” (realizowanym obecnie w 50 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Warszawy) rozpoczyna edukację prawną w szkołach gimnazjalnych.

Widzimy potrzebę prowadzenia szeroko pojętych akcji edukacyjnych, ponieważ młodzież po pierwsze jest zainteresowana problematyką prawną, a po drugie sama często w sposób świadomy lub  nieświadomy posługuje się przepisami prawa, a w niektórych sytuacjach  ich nie przestrzega, nie mając o tym świadomości. Europejski Dzień Prawnika to dobra okazja by z jednej strony przybliżyć młodzieży funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a z drugiej wskazać na ważną rolę adwokatów w niesieniu pomocy prawnej i dbaniu o przestrzeganie praw człowieka – podkreśla koordynator projektu, apl. adw. Tymoteusz Paprocki z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

O Europejskim Dniu Prawnika:

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) organizuje Europejski Dzień Prawnika we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dzień Prawnika obchodzony jest wspólnie ze światowym Dniem Praw Człowieka w dniu 10 grudnia. Tematem tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Prawnika jest dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a jej celem promowanie idei państwa prawnego, podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Na tegoroczną edycję Europejskiego Dnia Prawnika składać się będzie jednodniowy projekt edukacyjny w formie spotkań adwokatów w szkołach ponadpodstawowych z młodzieżą. Tematem lekcji będzie dostęp do wymiaru sprawiedliwości, jego gwarancje i znaczenie dla ochrony praw i wolności jednostki, a motywem przewodnim kwestia dostępu do pomocy prawnej w postępowaniu karnym: „Dostęp do prawnika to dostęp do Twoich praw” („Access your lawyer to access your rights”). CCBE podkreśla szczególną wagę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z dnia 22 października 2013r. w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w sprawie prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności i prawa do porozumiewania się z osobami trzecimi i organami konsularnymi w czasie pozbawienia wolności.