Skuteczna presja m. in. warszawskich adwokatów w sprawie nowelizacji prawa o zgromadzeniach

Dzięki aktywności różnych środowisk, w tym warszawskiej adwokatury, podczas posiedzenia w dniu 7 grudnia 2016 r. Senat RP wprowadził do uchwalonej przez Sejm nowelizacji Prawa o zgromadzeniach dwie istotne poprawki. Uwzględniono tym samym część z postulatów zgłaszanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie wraz z Sekcją Praw Człowieka przy ORA w Warszawie oraz organizacje pozarządowe.

Senat usunął przepis dający pierwszeństwo w organizacji zgromadzeń przedstawicielom władzy publicznej oraz Kościołów i związków wyznaniowych. Wprowadzono również 14-dniowe vacatio legis. W ustawie pozostał jednak przepis wprowadzający instytucję zgromadzeń cyklicznych.

Pełna treść stanowiska.

Stanowisko odbiło się echem także w prasie: Dziennik Gazeta Prawna Gazeta Wyborcza