Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

ORA w Warszawie o wolności prasy oraz o prawie do informacji

Poniżej prezentujemy stanowisko ORA w Warszawie w sprawie wolności prasy i prawa do informacji przyjęte na posiedzeniu w dniu 21 grudnia 2016 r.

Stanowisko ORA w Warszawie w sprawie wolności prasy i prawa do informacji przyjęte na posiedzeniu w dniu 21 grudnia 2016 r.

Wolność słowa, wolność prasy i prawo do informacji to elementy niezbędne dla funkcjonowania współczesnych demokracji. Wszelkie ich ograniczenia, nawet jeśli wprowadzane w celach porządkowych, wymagają poważnego rozważenia pod kątem ich niezbędności i proporcjonalności. W tym kontekście Warszawska Rada Adwokacka stoi na stanowisku, że planowane zmiany dotyczące działalności dziennikarskiej na terenie Sejmu RP ogłoszone przez Biuro Sejmu wprowadzają nieuzasadnione obostrzenia i wymogi. Tym samym stanowią nieuzasadnione ograniczenie prawa do informacji, wolności prasy i tym samym wolności słowa.

Okręgowa Rada Adwokacka przypomina, że zgodnie z art. 61 ust. 2 Konstytucji RP prawo do informacji obejmuje także wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Co więcej jest to związane, zgodnie z Konstytucją, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Przepis ten oznacza, że jakiekolwiek przepisy ograniczające te uprawnienia uznane być muszą za niekonstytucyjne.

W związku z tym, iż kwestia dotyczy praw i wolności obywatelskich, którym adwokatura ma obowiązek służyć (art. 1 ustawy Prawo o adwokaturze), warszawska adwokatura deklaruje gotowość pomocy w zbudowaniu zasad funkcjonowania dziennikarzy na terenie Sejmu w sposób, który nie naruszałby konstytucyjnych praw obywatelskich. W tym zakresie Okręgowa Rada Adwokacka pragnie przekazać na ręce Marszałka Sejmu gotowość podjęcia dla dobra publicznego prac lub mediacji, w celu wypracowania właściwego stanowiska. Takie stanowisko powinno być wypracowane z uwzględnieniem stanowisk wszystkich zainteresowanych, czyli przedstawicieli Sejmu, mediów i społeczeństwa obywatelskiego.