Stanowisko ORA w Warszawie i Sekcji Praw Człowieka przy ORA w Warszawie w sprawie TK
Poniżej zamieszczamy stanowisko z dnia 19 grudnia 2016 roku Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w sprawie sytuacji Trybunału Konstytucyjnego.
Stanowisko z dnia 19 grudnia 2016 roku Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w sprawie sytuacji Trybunału Konstytucyjnego.
Niezależność Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłość jego sędziów są jednymi z najważniejszych gwarancji ochrony praw jednostki w demokratycznym państwie prawa. Tylko one pozwalają na przeprowadzenie realnej i efektywnej kontroli konstytucyjności stanowionego w Rzeczypospolitej prawa. To ostatnie jest zaś gwarantem tego, że Konstytucja Rzeczypospolitej faktycznie obowiązuje. Wyłączenie tych elementów skutkować musi postawieniem praw i wolności obywateli w permanentny stan zagrożenia.
Sekcja Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, jako organ samorządu adwokackiego, powołanego do stania na straży praw i wolności jednostki, wyrażają swój sprzeciw wobec kolejnych zmian regulacji prawnej dotyczącej ustroju Trybunału Konstytucyjnego, postępowania przed nim oraz statusu jego Sędziów.
Odnotowujemy przy tym, że jest to już kolejna w ostatnim czasie próba zmiany przepisów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany te ponownie naruszają ustrojową pozycję Trybunału i stanowią zachwianie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz. Ponadto działania władzy ustawodawczej i wykonawczej zmierzają do obniżenia zaufania obywateli do Trybunału Konstytucyjnego, prowadzącego do społecznej delegitymizacji wydawanych przez niego orzeczeń. Działania te bezpośrednio godzą w autorytet Trybunału Konstytucyjnego.
Adwokatura nie może przejść obojętnie obok propozycji zmian, które po raz kolejny uderzają w ustrojowe podstawy Rzeczypospolitej. Propozycji, które sprowadzają się do tego, aby wbrew orzecznictwu samego Trybunału oraz zasadom państwa prawa, dopuścić do orzekania w Trybunale sędziów wybranych na już zajęte stanowiska. Zmian, których efektem może być pominięcie konstytucyjnej roli wiceprezesa Trybunału i likwidacji gwarancji, aby nowo wybrany Prezes Trybunału Konstytucyjnego cieszył się poparciem Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Rolą sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest dochowanie wierności Konstytucji RP i obrona zasad ustrojowych Rzeczypospolitej.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz działająca przy niej Sekcja Praw Człowieka jednocześnie apelują do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o stanie na straży Konstytucji RP i przyjęcie ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych przez Sejm VII kadencji.
Stanowisko przyjęto przy 9 głosach za.