Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Blisko 1000 prawników z całego kraju na współorganizowanej przez ORA w Warszawie konferencji na temat kryzysu sądownictwa konstytucyjnego

Współorganizowana przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie konferencja „Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP”, która odbyła się 3 marca br. w Katowicach, zgromadziła blisko 1000 prawników z całego kraju. Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie reprezentował na konferencji adw. Luka Szaranowicz – członek ORA w Warszawie, który odczytał na konferencji przygotowany przez Dziekana ORA w Warszawie okolicznościowy list. Konferencję otworzył Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacek Trela.

W odczytanym liście Dziekan ORA w Warszawie podkreślił, iż od pewnego czasu możemy obserwować niepokojące próby destabilizacji ładu konstytucyjnego w Polsce oraz niebezpieczne precedensy ingerencji świata polityki do wymiaru sprawiedliwości. Dochodzi do zachwiania właściwego balansu i granic kompetencji w systemie trójpodziału władzy. W liście dziekan ORA w warszawie opowiedział się jednoznacznie za możliwością kontroli konstytucyjnej poszczególnych aktów prawnych przez sądy powszechne

Podczas dyskusji w trakcie paneli, Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego, zwróciła uwagę, że bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich oraz że na prawnikach spoczywa obowiązek ratowania demokratycznego państwa prawnego. Podkreśliła także, że to konstytucja jest źródłem podstawowych wolności obywatelskich i żadne demokratyczne państwo prawne nie może funkcjonować bez kontroli konstytucyjnej.

Głos w dyskusji zabierali także w imieniu środowiska adwokatów adw. Piotr Kardas – Wiceprezes NRA oraz adw. Maciej Gutowski- Dziekan ORA w Poznaniu, którzy podkreślali ważną rolę adwokatów w procesie zdekoncentrowanej kontroli konstytucyjnej, gdyż to właśnie oni w indywidualnych sprawach klientów winni inicjować wykazywanie niekonstytucyjności konkretnych przepisów.

Wśród organizatorów konferencji były także : Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polska Akademia Umiejętności – stacja naukowa w Katowicach, zaś patronat nad wydarzeniem objęli: I Prezes Sądu Najwyższego oraz Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.