Przygotowania do podpisania porozumienia o współpracy z Izbą Adwokacką w Barcelonie

17 lutego br. Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak gościł w Izbie Adwokackiej w Barcelonie na zaproszenie Dziekana tamtejszej Izby adw. Josepa Oriol Rusca Nadala. Organizację spotkania koordynował z ramienia Izby Adwokackiej w Barcelonie adw. Jani Trias, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne izby barcelońskiej, a z ramienia izby warszawskiej adw. Michał Wawrykiewicz.

Spotkanie służyło omówieniu zasad współpracy pomiędzy izbami i wypracowaniu kluczowych obszarów porozumienia w tym zakresie. Planowane porozumienie obejmowałoby w szczególności organizację międzynarodowych staży dla młodych adwokatów i aplikantów adwokackich w obu izbach, wymianę wykładowców w ramach wykładów / seminariów / workshopów prowadzonych przez barcelońskich i warszawskich adwokatów, wymianę doświadczeń w zakresie stanowienia i stosowania prawa oraz świadczenia pomocy prawnej (także w ramach systemu pomocy finansowanej przez państwo) w obu krajach, organizacji samorządu adwokackiego oraz kształcenia aplikantów adwokackich.

Szczególnego podkreślania wymaga gościnność barcelońskiego środowiska adwokackiego (z wyjątkowym uwzględnieniem osoby adw. Jani Triasa), które wzięło na siebie cały trud i koszty pobytu Dziekana ORA w Warszawie.

Aktualnie trwają prace pomiędzy izbami nad finalizacją porozumienia bilateralnego. W ramach inauguracji współpracy planowany jest w Warszawie wykład adw. Josepa Oriol Rusca Nadala – Dziekana Izby Adwokackiej w Barcelonie, na temat niezależności samorządu adwokackiego i sądownictwa dyscyplinarnego.