Spotkanie z przedstawicielką Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE ws. ustawy o KRS

Na prośbę Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Mikolaja Pietrzaka, w dniu 18 kwietnia 2017 r. przedstawiciele warszawskiej Adwokatury – adw. Paweł Osik, Przewodniczący Sekcji Praw Człowieka przy ORA w Warszawie oraz adw. Małgorzata Mączka-Pacholak, Członkini Sekcji – spotkali się z Alice Thomas, przedstawicielką Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) w związku z pracami legislacyjnymi nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

ODIHR opracowało „Wstępną opinię dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw”. Podobnie, jak m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa, ODIHR zwraca uwagę na zagrożenia dla niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa jakie mogą wiązać się z przyjęciem proponowanych zmian w strukturze i działalności Rady. Przedmiot spotkania stanowiła Wstępna opinia i płynące z niej wnioski oraz uwagi, i zastrzeżenia podnoszone w stosunku do niej. Adwokaci zwracali uwagę na kompleksowość i szczegółowość Wstępnej opinii.

Spotkanie z przedstawicielami warszawskiej Adwokatury stanowiło jedno z szeregu innych spotkań odbywanych przez przedstawicielkę ODIHR. Projekt nowelizacji ustawy o KRS i opinia ODIHR konsultowane były również ze stowarzyszeniami sędziowskimi, Krajową Radą Sądownictwa, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi. Planowane jest również spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości. Celem spotkań odbywanych przez ODIHR jest przygotowanie ostatecznej wersji opinii.