Udział naszej izby w konferencji i zgromadzeniu Fédération des Barreaux d’Europe (FBE)

3 czerwca br. odbyła się w Hadze konferencja i zgromadzenie The European Bars Federation/Fédération des Barreaux d’Europe (FBE) podczas której reprezentował Izbę Adwokacką w Warszawie, Dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak. Przypomnijmy, iż Federacja Adwokatur Europejskich FBE powstała jako sukcesor Konferencji Głównych Samorządów Prawniczych Europy zapoczątkowanej w 1986 roku. W odróżnieniu od innych międzynarodowych organizacji prawniczych, członkami Federacji mogą być także regionalne i lokalne samorządy prawnicze.

Izba Adwokacka w Warszawie jest nowym członkiem organizacji. Ze względu na liczebność dysponuje na zgromadzeniu maksymalną ilością głosów, tj. 40 głosami.

Konferencja w Hadze odbyła się w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Karnego i dotyczyła sądownictwa międzynarodowego oraz roli adwokatów w działalności przed tymi trybunałami. Na zgromadzeniu federacji podjęto ważną rezolucję dotyczącą zagrożenia dla niezależności sądów w Polsce. Treść rezolucji – tutaj!

Nowy Prezydentem FBE został awybrana prof. Sara Chandler QC(HON). Serdecznie gratulujemy!

Dodajmy także, iż podczas spotkania w Hadze były kontynuowane przez Dziekana Izby starania o to, aby Izba Adwokacka w Warszawie była gospodarzem kolejne konferencji FBE w Warszawie. Wydarzenie to byłoby elementem obchodów 100 lecia Izby Adwokackiej w Warszawie.

Udział w FBE jest przykładem wyraźnego otwarcia naszej izby na sporawy międzynarodowe i systematycznego umożliwiania jej członkom spotkań z adwokatami innych jurysdykcji, aby jeszcze łatwiej prowadzić sprawy o charakterze transgranicznym.

Zdjęcie: dziekan ORA w Warszawie i prof. Sara Chandler QC (HON)