Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Konferencja „Samorząd zawodowy gwarantem bezpieczeństwa jednostki”

2 czerwca 2017 r. w Senacie o zadaniach, roli, problemach i wyzwaniach stojących przed samorządami zawodów zaufania publicznego, zrzeszonych w Mazowieckim Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, mówili ich przedstawiciele, reprezentanci zawodów prawniczych, budowlanych, medycznych i finansowych. ORA w warszawie reprezentowali adw. Andrzej Orliśńki – Wicedziekan ORA w Warszawie oraz adw. Michał Fertak – rzecznik prasowy ORA w Warszawie.

Uczestnicy konferencji „Samorząd zawodowy gwarantem bezpieczeństwa jednostki”, zorganizowanej przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Mazowieckie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, byli zgodni, że gwarantem bezpieczeństwa jednostki jest niezależny samorząd zawodowy.

Otwierając spotkanie, wicemarszałek Michał Seweryński przypomniał, że jest to kolejna dyskusja poświęcona samorządom zawodów zaufania publicznego. W 2013 r. w Senacie odbyła się konferencja „Samorząd zawodowy w demokratycznym państwie prawa”. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że państwo, powierzając pewnym zawodom szerokie samorządowe uprawnienia, włącznie z decydowaniem o dostępie do nich, ma prawo oczekiwać, że będą one wykonywane ze szczególną odpowiedzialnością, w interesie publicznym.

Przewodniczący Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego przypomniał, że zawody zaufania publicznego zrzeszone w forum to: adwokaci, aptekarze, architekci, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, diagności laboratoryjni, inżynierowie budownictwa, komornicy, kuratorzy sądowi, lekarze i lekarze dentyści, lekarze weterynarii, notariusze, pielęgniarki i położne, psycholodzy, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, urbaniści. Zaznaczył, że status zawodu publicznego oznacza zarówno przywileje, jak i obowiązki. Wskazał też na pewną trudność w działalności samorządów zawodowych. Z jednej strony, mają one reprezentować osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, czyli dbać o ich interes zawodowy, z drugiej zaś być gwarantem interesu publicznego i jego ochrony. Paweł Trojanek w swoim wystąpieniu przedstawił też postulaty samorządu zawodowego doradców podatkowych dotyczące ochrony instytucji tajemnicy zawodowej, wzmocnienia pozycji doradcy podatkowego, uproszczenie i uporządkowanie systemu podatkowego.

W trakcie dyskusji Wicedziekan ORA w Warszawie adw. Andrzej Orliński zauważył, że środowisko adwokackie obserwuje coraz więcej przypadków prób zwalniania adwokatów z tajemnicy adwokackie (ostatnio nawet obrończej). Zwrócił się do senatorów o zainicjowanie prac dotyczących stworzenia powszechnego systemu dostępu do obrońcy już na etapie zatrzymania.

Podsumowując spotkanie Wicemarszałek Senatu Michał Seredyński wskazał, że „bez zawodów zaufania publicznego współczesne społeczeństwo demokratyczne funkcjonować by nie mogło”.

[źródło: senat.gov.pl]