VI Gonitwa o Puchar Adwokatury Polskiej za nami

W sobotę, w dniu 2 września 2017 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec panowała deszczowa pogoda rodem z brytyjskiego Ascot.  Nasza Izba już po raz szósty zorganizowała spotkanie z okazji Dnia Adwokackiego na warszawskim hipodromie. Patronat nad VI Gonitwą o Puchar Adwokatury Polskiej objęli Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak oraz Przewodniczący Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy NRA, a zarazem Dziekan Izby Adwokackiej w Lublinie adw. Stanisław Estreich.

Niezwykle cieszy duża popularność tego wydarzenia wśród warszawskiej Palestry. W tym roku frekwencja wyniosła 300 osób, a wydarzenie po raz pierwszy odbyło się na I piętrze świeżo odrestaurowanej Trybuny Honorowej. Integracja środowiska okazuje się jednak stanowić istotny element życia naszego samorządu.

Jeździectwo, ujeżdżanie koni, a także wyścigi konne, są trwałymi elementami polskiego sportu i kultury materialnej.  Pierwszy wyścig konny w Polsce mający charakter rywalizacji sportowej został odnotowany w 1777r. Warto wspomnieć drużynowy srebrny medal na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku oraz postać złotego medalisty Jana Kowalczyka z Olimpiady w Moskwie. Tor służewiecki otwarto w sobotę 3 czerwca 1939 roku i był to w tym czasie najnowocześniejszy tor wyścigów konnych w Europie.  Nadal uważany jest jako jeden z najpiękniejszych.

Bomba poszła w górę dokładnie o godz. 16:00.  W gonitwie 3-letnich i starszych koni o VI Puchar Adwokatury Polskiej i słynną nagrodę Przedświta na dystansie 1600 m pewne zwycięstwo odniósł Umberto Caro dosiadany przez dżokej Karolinę Kamińską. Drugie miejsce zajął Bronislav, a trzeci od mety dobiegł Dacosse.  Przed Gonitwą publiczność usłyszała zapowiedź o roli i historii samorządu adwokackiego.

Podczas uroczystej dekoracji, która odbyła się na padoku, puchary ufundowane przez Adwokaturę Polską wręczali: adw. Mikołaj Pietrzak – dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Stanisław Estreich – Przewodniczący Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, adw. Joanna Parafianowicz – członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati – członek Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Katarzyna Gajowniczek – Pruszyńska – Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Andrzej Orliński – wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Jakub Jacyna – skarbnik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Aleksander Krysztofowicz  oraz adw. Monika Rajska – Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.  Tradycyjne zostały wręczone trzy puchary: dla dżokej, trenera i właściciela konia. Zwycięski Umberto Caro został udekorowany derką z logo Adwokatury Polskiej.

Nie zabrakło też tradycyjnego zdjęcia Pań w kapeluszach zrobionego wspólnie z Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Mikołajem Pietrzakiem.  Komisja Integracji Kultury i Sportu po raz drugi zorganizowała konkurs na najlepsze nakrycie głowy.  Rolę przewodniczącej jury pełniła adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska – Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, a w jego skład weszły także adw.  Joanna Parafianowicz – Członek Naczelnej Rady Adwokackiej oraz adw. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Bezapelacyjną zwyciężczynią konkursu na najlepsze nakrycie głowy została adw. Monika Wiśniewska.  Główną nagrodą w konkursie był fascynator Lallu Chic by Hania Bulczynska w barwach adwokatury oraz zaproszenie na Wielką Warszawską od Totalizatora Sportowego. Wyróżnienia otrzymały także adw. Marcjanna Dębska-Koniecek – torebka marki Goshico, adw. Sawa Zarębińska – non 500 zł na zakupy w Manufakturze Click Fashion oraz adw. Agnieszka Helena Skóra z izby Krakowskiej – bon 100 zł na zakupy w Atelier Magdy Zagórskiej.

Swoją obecnością zaszczycili także adw. Włodzimierz Łyczywek, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, prof. Andrzej Rzepliński były Prezes Trybunały Konstytucyjnego, a także politycy i parlamentarzyści  adw. Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska, adw. Aleksander Pociej – Senator RP oraz Michał Szczerba – Poseł na Sejm RP.

W skład Komitetu Organizacyjnego weszli: adw. Monika Rajska, adw. Przemysław Krzemieniecki, apl. adw. Piotr Babiarz – Przewodniczący Samorządu Aplikantów oraz apl. adw. Joanna Tkaczyk – Samorząd Aplikantów.

Serdecznie dziękujemy również naszym koleżankom i kolegom, którzy zorganizowali recepcję i zajęli się witaniem gości, wydawaniem pamiątkowych kotylionów i zbieraniem zaproszeń: adw. Iga Gospodarczyk, apl. adw. Magdalena Robaszyńska – Redaktor Naczelna Młodej Palestry, apl. adw. Katarzyna Bojdoł, apl. adw. Aleksandra Adamczyk, apl. adw. Maria Kozlowska – Starosta I roku, apl. adw. Aleksandra Iskra, apl. adw. Zofia Michalska, apl. adw. Klaudyna Rybak, apl. adw. Aleksandra Kalbarczyk, apl. adw. Piotr Wojciechowski – Wicestarosta I roku.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w ramach obchodów 100-lecia Adwokatury będziemy mieli okazję ponownie spotkać się na tej pięknej plenerowej uroczystości mającej także swoje znaczenie wizerunkowe.

Partnerami spotkania byli Carlsberg, Jacobs, JA Baczewski oraz Perfect VIP.