Sukces na World City Bar Leaders Conference w Tokio

W dniach 25 – 29 września br. odbyło się w Tokio w Japonii kolejna z cyklu World City Bar Leaders Conference (WCBL). WCBL to organizacja skupiająca przedstawicieli samorządów prawniczych z najważniejszych miast świata. Służy zacieśnianiu kontaktów pomiędzy środowiskami prawniczymi największych izb na świecie oraz wypracowywaniu wspólnych stanowisk w sprawach ważnych z perspektywy zadań adwokatury.

W tegorocznej konferencji wzięło udział 40 przedstawicieli piętnastu samorządów prawniczych z najważniejszych miast, stanowiących centra finansowe i biznesowe świata, takich jak Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Londyn, Rzym, Warszawa, Szanghaj, Taipei, Montreal, Chicago, Barcelona, Hongkong, Pekin, Bruksela i Tokio. W tym roku po raz pierwszy w tym gronie znalazła się Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, którą reprezentowali adw. Mikolaj Pietrzak – Dziekan ORA w Warszawie oraz adw. Michał Wawrykiewicz – członek Komisji ds. Współpracy z Zagranicą przy ORA w Warszawie. Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie reprezentowała Wicedziekan, prof. Monika Całkiewicz. Misja Tokio zakończyła się sukcesem – nasza Izba wraz z OIRP Warszawa będzie gospodarzem World City Bar Leaders Conference w 2019 roku.

Program konferencji był bardzo napięty i obejmował 4 sesje tematyczne, a w ich ramach 14 prezentacji, wśród nich prezentacja naszej izby na temat kryzysu praworządności w Polsce. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem uczestników i wywołała ożywioną dyskusję.

Ponadto zainteresowanie wzbudził bardzo ciekawy wykład o wyzwaniach oraz bieżących problemach i nowych trendach w świecie prawniczym w USA (mec. Aurora Austriaco, izba z Chicago), o dostępie do pomocy prawnej z urzędu (prof. Monika Całkiewcz, OIRP Warszawa) a także o globalnej konkurencji sądownictwa arbitrażowego i ośrodków arbitrażowych (prof. Yoshihisa Hayakawa, Uniwersytet w Tokio).

W ramach konferencji nawiązano bardzo wiele cennych kontaktów na poziomie dziekańskim z najważniejszymi izbami miejskimi świata. Podjęto także rozmowy o współpracy i podpisaniu umów dwustronnych.

Delegacja z Warszawy była także z wizytą w Sądzie Najwyższym w Tokio, gdzie spotkał się z nią Sędzia Sądu Najwyższego Japonii.

Kolejne WCBL w 2018 w Chicago, a w 2019 roku spotykamy się w Warszawie.