36. spotkanie z cyklu Lektury Profesora Zbigniewa Hołdy

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy we współpracy z Instytutem Reportażu oraz Zespołem do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zaprasza na 36. spotkanie z cyklu Lektury Profesora Hołdy. Tym razem: Totalnie nie nostalgia. Memuar. Powieść graficzna Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia.

„Pierwsze 11 lat życia spędziłam w „odzyskanym-dla-macierzy-Szczecinie”. Było to dzieciństwo katolickie, patriarchalne i pe-er-el-owskie, czyli depresyjno-opresyjno-represyjne. Całkiem banalne w tamtym czasie.”

Totalnie nie nostalgia. Memuar to niezwykła, autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie. Dorastająca Wanda, najstarsza z czterech sióstr, oprowadza nas po swojej rodzinie. W świecie „Totalnie nie nostalgii” sąsiadują ze sobą wata cukrowa, dziecięce wygłupy, poważne lektury i cierpienia, których żadna dziewczynka nie powinna zaznać.

W dyskusji wokół powieści graficznej Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia oraz problematyki przemocy w rodzinie udział wezmą:

dr Sylwia Spurek– Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania, radczyni prawna. Autorka publikacji dotyczących przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji.

Jolanta Zmarzlik – terapeutka związana z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Zajmuje się diagnozą, interwencją i terapią dzieci i rodzin, w których występuje przemoc i wykorzystywanie seksualne.

Katarzyna Surmiak-Domańska — redaktorka i reporterka Gazety Wyborczej. Wydała m.in. „Mokradełko”, opowieść o Halszce Opfer, która za milczącą zgodą matki przez lata była wykorzystywana przez ojca.

Jacek Frąś – pod wpływem szkół artystycznych rysuje i maluje, pod wpływem kolegów ze Słynnej Grupy 8 rysuje komiksy. Przez ponad 2 lata pracował nad Totalnie Nie Nostalgią.

Dyskusję poprowadzi: Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, członkini Zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy i Wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA

Rezerwacja miejsc do 27 października: stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.p