Nasz apl. adw. Aleksander Hołubowski zajął II miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Duma i radość! Nasz aplikant adwokacki Aleksander Hołubowski zajął II miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego w Bydgoszczy! Dodatkowo z naszej izby przez jury konkursu wyróżniony został także apl. adw. Michał Osiak. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki:

🏆I miejsce: apl.adw. Mateusz Olchanowski (Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku
🏆II miejsce: apl.adw.Aleksander Hołubowski (ORA Warszawa)
🏆III miejsce: apl.adw. Tomasz Szamocki (ORA Bydgoszcz)

Serdecznie gratulujemy!

Poniżej załączamy szczegółowe sprawozdanie z tego wydarzenia.

Sprawozdanie z Finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
Aplikantów Adwokackich im. adw. Stanisława Mikke,
który odbył się w dniach 13-14 października 2017 r

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. adw. Stanisława Mikke r odbył się w  dniu 14 października 2017 r w Bydgoszczy.

W przeddzień Konkursu, Uczestników i zaproszonych Gości przywitali uroczystym bankietem na zabytkowej barce „Lemara” cumującej przy nabrzeżu Brdy, Gospodarze tegorocznego Konkursu, Dziekan ORA w Bydgoszczy adw. Justyna Mazur wraz z Panią Mecenas adw. Ewą Czerską z ORA w Bydgoszczy.

Następnie, zmagania konkursowe odbyły się w dniu 14 października 2017 r, w budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Konkurs przeprowadziło sześcioosobowe jury w składzie: Przewodniczący adw. Jerzy Glanc – Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Elżbieta Nowak – przewodnicząca Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich NRA, adw. Tomasz Jachowicz – Członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Jerzy Zięba – Dziekan ORA w Kielcach, adw. Konrad Kulpa z Izby Bydgoskiej i Witold Szulc- reprezentant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Pośród gości wydarzenia znaleźli się m. in. adw. Jacek Trela – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej,  adw. Anisa Gnacikowska – Zastępca Sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Dariusz Wojnar – Członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka – Dziekan ORA w Białymstoku,  adw. dr Ewa Habryn – Chojnacka – Wicedziekan ORA Poznań oraz p. Bożena Mikke.

W konkursie wzięło udział 12 aplikantów, laureatów eliminacji środowiskowych, którzy zaprezentowali wystąpienia w roli obrońcy albo pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego w procesie karnym, a także w roli pełnomocników procesowych w procesie cywilnym.

Wystąpienia uczestników konkursu przygotowane zostały w oparciu o stany faktyczne przedstawione w znanych im wcześniej sześciu kazusach: czterech z prawa karnego i dwóch z prawa cywilnego. Wybór tematu wystąpienia i roli procesowej uczestnika konkursu nastąpił w drodze losowania, przeprowadzonego w dniu 11 października 2017 r w siedzibie ORA w Bydgoszczy. Upoważniony przez Przewodniczącego jury adw. Jerzego Glanca, członek jury adw. Konrad Kulpa dokonał losowania nazwiska aplikanta adwokackiego, a następnie kazusu i roli procesowej.

Reprezentantom Izby Warszawskiej apl. adw Aleksander Hołubowskiemu oraz apl. adw. Michałowi Osiak przypadły role pełnomocników procesowych w procesie cywilnym występujących po stronie pozwanej.

Po wysłuchaniu wystąpień wszystkich uczestników konkursu, jury dokonało ich oceny, biorąc pod uwagę poprawność rozstrzygnięcia zagadnień prawnych, styl i język przemówienia, jego formę, poprawność fonetyczną, konstrukcję przemówienia, jak też sposób przedstawienia stanu faktycznego sprawy oraz wrażenie ogólne.

Przewodniczący Konkursu Krasomówczego adw.  Jerzy Glanc – Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu, zwracając przede wszystkim uwagę na ich erudycję, wysoki poziom przygotowania oraz wystąpień.

Pierwsze miejsce zajął apl. adw. Mateusz Olchanowski z Izby Białostockiej, drugie miejsce zajął apl. adw. Aleksander Hołubowski z Izby Warszawskiej, trzecie miejsce zajął apl. adw. Tomasz Szamocki z Izby Bydgoskiej.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia aplikantom adwokackim: Katarzynie Adaszak-Kwiatkowskiej z Izby Poznańskiej, Aleksandrze Kudrzyckiej z Izby Olsztyńskiej i Huberowi Suchcickiemu z Izby Białostockiej.

Nagrodę specjalną za umiejętność poruszenia serca i wywołanie wzruszenia wręczyła Pani Bożena Mikke, wdowa po adw. Stanisławie Mikke, patronie Konkursu Krasomówczego. Otrzymał ją reprezentant Izby Warszawskiej, apl. adw Aleksander Hołubowski.

Przedstawiciel Izby Warszawskiej, apl. adw Aleksander Hołubowski zdobył również nagrodę od Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” za najlepszy styl wystąpienia.

Wyróżnienie od Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacka Treli, zdobył również drugi reprezentant Izby Warszawskiej,  apl. adw. Michał Osiak za dojrzałość w formułowaniu myśli oraz elegancję wypowiedzi.

Dyplomy otrzymali nie tylko laureaci konkursu, ale także pozostali uczestnicy. Uwagami na temat wystąpień aplikantów podzielił się z laureatami oraz zgromadzoną publicznością adw. Jacek Trela – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Organizatorem następnego Konkursu finałowego, oprócz OBA oraz Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich, będzie Okręgowa Rada Adwokacka w Białymstoku.