Adwokaci o mediacji w Sądzie. Symulacja rozprawy dla uczniów liceum ogólnokształcącego

W ostatni piątek 20 października br. adwokaci naszej Izby z współorganizowali symulację rozprawy oraz mediacji dla uczniów klasy drugiej o profilu menadżersko prawnym LVIII Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Warszawie. Wydarzenie organizował Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

W symulacji rozprawy wzięli udział: adw. Katarzyna Przyłuska – Ciszewska, Prezes Centrum Mediacji przy NRA, autorka kazusu (jako mediator), SSR Łukasz Biliński, koordynator ds. mediacji SR dla Warszawy Śródmieścia  (jako przewodniczący składu orzekającego), adw. Andrzej Bednarczyk, mediator Centrum Mediacyjnego przy NRA (pełnomocnik powoda), adw. Michał Fertak, rzecznik prasowy ORA w Warszawie (jako pełnomocnik pozwanej).

Najpierw organizatorzy zaprezentowali uczniom krótką symulację rozprawy o zapłatę. W symulacji czynnie wzięli udział także uczniowie odgrywając rolę stron, świadka oraz ławników. Następnie uczniowie mogli obserwować tę samą sprawę w trakcie mediacji. Organizatorzy w praktyce pokazali różnice pomiędzy sprawą sądową a mediacją zwracając uwagę na korzyści płynące ze skorzystania z pozasądowego rozwiązania sporu (w szczególności: koszty, czas trwania, odformalizowanie, różne możliwości porozumienia)

Mediacja, po trudnych negocjacjach zakończyła się zawarciem porozumienia.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ostatni dzień Tygodnia Mediacji.