Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Warszawa organizatorem konferencji FBE w 2018 roku

Z przyjemnością informujemy, iż podczas 50. kongresu zorganizowanego przez FBE w Londynie w dniach 9–11 listopada 2017 roku zaakceptowana została kandydatura Warszawy jako gospodarza 52. kongresu FBE, który odbędzie się jesienią 2018 roku.

W związku z tym, że w Warszawie członkami FBE są zarówno Okręgowa Izba Radców Prawnych, jak i Okręgowa Rada Adwokacka, organizację kongresu powierzono wspólnie tym dwóm samorządom. OkręgowąRadę Adwokacką w Warszawie podczas londyńskiego kongresu reprezentował adw. Mikolaj Pietrzak – Dziekan ORA w Warszawie, a Okręgową Izbę Radców Prawnych r. pr. Piotr Wieczorkiewicz – Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych OIRP w Warszawie oraz r. pr. Katarzyna Barańska – członek tej Komisji.

FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, czyli Federacja Adwokatur Europejskich) jest międzynarodową organizacją o charakterze „non-profit”, założoną w 1992 roku. FBE kontynuuje działalność Konferencji Głównych Samorządów Prawniczych Europy (Conference of Principal Bars of Europe), działającą od 1986 roku. Zrzesza samorządy zawodowe prawników działające w państwach należących do Rady Europy – obecnie jest ich około 250.

Konferencja londyńska poświęcona była zagadnieniom klimatycznym. Dyskutowano w jej trakcie o przyszłości porozumień klimatycznych w tym przede wszystkim Porozumienia Paryskiego oraz Protokołu z Kioto. Omawiane były m. in. sprawy związane ze sporami i roszczeniami dotyczącymi naruszenia praw ochrony środowiska. Poruszono także kwestię kierowania roszczeń do administracji rządowej i samorządowej opartych np. na naruszeniu konstytucyjnego prawa do czystego środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.

Konferencja połączona była z obchodami 25-lecia istnienia FBE jako organizacji zrzeszającej ponad 250 izb prawniczych, zarówno lokalnych jak i krajowych, z krajów należących do Rady Europy, reprezentujących łącznie ponad 800.000 prawników. W londyńskiej konferencji i kongresie FBE uczestniczyło ponad 170 delegatów reprezentujących kilkadziesiąt izb i organizacji prawniczych. Podkreślić należy, że stanowiska FBE przyjmowane w aktualnych dyskusjach o prawie i roli prawników, stanowią ważny i słyszalny głos nie tylko w Europie, ale też i na świecie. To duża zasługa prof. Sary Chandler, obecnej prezes FBE, a także jej poprzedników.

Konferencja zakończyła się przyjęciem uchwały, w której izby prawnicze zobowiązane zostały do szerzenia wiedzy na temat deklaracji podstawowych praw człowieka. Ponadto FBE przygotowała także projekt uchwały w zakresie swoich obaw co do niezależności prawników, sędziów, prokuratorów i organizacji sądownictwa w krajach Europy Środkowej. Kwestie te były także przedmiotem szerokiej dyskusji w ramach konferencji.