117 adwokatów z całej Polski na szkoleniu w ramach akcji „Pomoc frankowiczom”
17.11 br. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyło się szkolenie dla adwokatów zaangażowanych w akcję „Pomoc frankowiczom”. W szkoleniu wzięło udział blisko 117 adwokatów z całej Polski. Wydarzenie cieszyło się największym zainteresowaniem spośród wszystkich wydarzeń organizowanych w listopadzie przez Okręgową Radę.
Z inicjatywy środowiska adwokackiego, dzięki wsparciu Komisji ds. wizerunku przy Naczelnej Rady Adwokackiej, w październiku wystartowała wyjątkowa akcja „Pomoc frankowiczom”, której głównym założeniem jest udzielanie pomocy prawnej tym osobom, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu przedawnienia dla osób, które zaciągnęły kredyty w latach 2007 i 2008. Kampania ta ma na celu również informowanie o możliwościach ochrony „frankowiczów” na etapie przedsądowym oraz sądowym.
Spotkanie otworzył adw. dr Kamil Szmid, Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Przewodniczący Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego, który w imieniu Sekcji przywitał zgromadzonych, zwięźle opisując cele akcji oraz zasadność jej prowadzenia w ramach programu sekcji, nakierowanego na szeroką wymianę doświadczeń. Podkreślił, iż ta formuła szkoleniowa „sekcji” cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Izbie Warszawskiej, czego przykładem jest brak miejsc na dzisiejszym szkoleniu. Celem sekcji tematycznych przyświecającym im od samego początku jest integracja merytoryczna adwokatów, również poprzez szkolenia, warsztaty.
Następnie głos przekazał prelegentowi adw. Marcinowi Szymańskiemu, który przedstawił kolejno zagadnienie związane z kredytami indeksowanymi lub denominowani do waluty obcej. Prelegent wskazał na różnorodność postanowień umownych, dokonując ich właściwej kwalifikacji. Wskazał także na jurydyczne podstawy kwestionowania ważności tego rodzaju kredytów, która rokują – w jego ocenie – największą szansą powodzenia w sądzie. Znakomita prelekcja, niekiedy była przerywana pytaniami z sali, na które na bieżąco odpowiadał wykładowca. Pokreślić należy, iż adwokaci prezentowali zasadniczo zgodny kierunek co do linii prezentowanych argumentów, pozwalających zwiększyć szansę na wygranie sprawy w tzw. sprawach „frankowych”.
Miejmy nadzieje, że spotkanie przyczyniło się do harmonizacji naszej praktyki w tzw. sprawach frankowiczów, co, mam nadzieje, następnie wpłynie korzystnie na wyklarowanie się jednolitej linii orzeczniczej.
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji szkolenia, organizatorzy kierując na ręce adw. Małgorzaty Sander, adw. Grzegorza Prigan oraz p. Doroty Oleksiak – pracownikowi Biura Rady.
dr Kamil Szmid, partner, adwokat
Przewodniczący Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego
przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie