Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych z udziałem ORA Warszawa

W każdą trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Okręgowa Rada Adwokacka oraz Sekcja Prawa Odszkodowawczego już po raz drugi wzięły czynny udział w obchodach tego międzynarodowego święta.

W dniu 20 listopada 2017 roku odbyła się konferencja pt. „Piłeś? Wypadek. Co dalej.”. Konferencja była współorganizowana przez Fundację Drogi Mazowsza, Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie , Burmistrza dzielnicy Wilanów. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się gdzie będziemy w 2030 roku? Jak promuje bezpieczeństwo na drodze PZM? Co będzie, kiedy nietrzeźwy szofer będzie wiózł burmistrza? Jak działa oko pod wpływem alkoholu? Wśród prelegentów byli przedstawiciele McKinsey, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Polskiego Związku Motorowego, Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Stowarzyszenia Ortoptystów.

Nader ciekawym było wystąpienie McKinsey, autora Raportu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce na zamówienie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przedstawił wizję, z której wynika, że Polska osiągnie poziom bezpieczeństwa na drogach dzisiejszych Niemiec dopiero w 2030 roku. Raport wywołał żywą dyskusję. Polski Związek Motorowy przygotował dwie prezentacje – pierwsza o kampanii #TelefonNaBok oraz o oddziaływaniu środków odurzających na prowadzenie pojazdu. Przedstawicielka Okręgowej Rady Adwokackiej omówiła prawnokarne i prawnocywilne aspekty prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ostatnie wystąpienie w formie ćwiczeń ortoptycznych pozwoliło uczestnikom zobaczyć jak działa oko pod wpływem alkoholu. Oczywiście aby ćwiczenie oddziaływało na zmysły, musiało się odbyć na trzeźwo   przy pomocy profesjonalnych urządzeń symulujących stan pod wpływem.

Adwokat Aneta Bęczkowska-Raczyńska
Przewodnicząca Sekcji Prawa Odszkodowawczego