Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Wspólne posiedzenie Prezydium ORA w Warszawie oraz Prezydium Rady OIRP w Warszawie

W dniu 28 listopada 2017 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. W trakcie spotkania omawiano zasady współpracy w zakresie działalności integracyjnej, wzajemnego uczestnictwa w szkoleniach zawodowych czy harmonizacji postępowań w sprawie wpisu na listę radców prawnych i adwokatów. Zdecydowano, że w każdym z wymienionych aspektów prace będą kontynuowane przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne za poszczególne piony.


W trakcie spotkania omówiono również pojawiające się propozycje kolejnej alternatywnej drogi do zawodu adwokata i radcy prawnego z pominięciem aplikacji prowadzonych przez samorządy zawodowe. Na koniec posiedzenia zostało przyjęte wspólne stanowisko odnoszące się do tych propozycji.

Następne posiedzenie zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2018 r.

Poniżej publikujemy treść przyjętego stanowiska.

Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z niepokojem przyjmują propozycję wprowadzenia kolejnej alternatywnej drogi dojścia do zawodów adwokata i radcy prawnego, z pominięciem aplikacji prowadzonych przez samorządy zawodowe.

Aktualnie dostęp do zawodów adwokata i radcy prawnego jest szeroki i transparentny. W ostatnich latach zwiększono krąg osób, które mogą przystępować do egzaminów zawodowych bez odbycia aplikacji adwokackiej albo radcowskiej.
Prawnicze samorządy zawodowe nie zarabiają na szkoleniu aplikantów. Ustalane przez Ministra Sprawiedliwości opłaty za aplikacje mogą być przeznaczane wyłącznie na pokrycie kosztów szkolenia aplikantów.

Organizacja aplikacji przez samorządy zawodów zaufania publicznego stanowi przejaw samorządności wynikającej z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z którym powinnością samorządu zawodowego jest sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. Aplikanci adwokaccy i radcowscy są członkami izb adwokackich i radcowskich, podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, są związani zasadami etyki zawodowej i obowiązani do ochrony tajemnicy zawodowej.

Praktyczna aplikacja zawodowa prowadzona przez samorządy zawodowe, w sposób optymalny umożliwia właściwe sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata i radcy prawnego. Jak wynika ze statystyk publikowanych co roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w ostatnich latach mniej niż połowa osób przystępujących do egzaminów zawodowych bez odbycia aplikacji uzyskuje wynik pozytywny.

Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego powinny spełniać najwyższe standardy zapewniające obywatelom realizację ich praw i wolności konstytucyjnych.