Za nami symulacja rozprawy sądowej dla kobiet pokrzywdzonych przestępstwem

Dnia 4 grudnia 2017 roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie adwokatki i adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przeprowadzili warsztaty praktyczne dla kobiet pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności dla ofiar przemocy. Dnia 4 grudnia 2017 roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie adwokatki i adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przeprowadzili warsztaty praktyczne dla kobiet pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności dla ofiar przemocy. Warsztaty organizowane były z inicjatywy adw. Sylwii Gregorczyk – Abram przy udziale adw. Marty Seredyńskiej, reprezentującej Koło Kobiet przy ORA.

Warsztaty zostały zorganizowane już po raz drugi, tym razem w ramach akcji „16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć”, która jest międzynarodową kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Kampania zaczęła się 25 listopada (Dzień przeciwko przemocy wobec kobiet) i trwa do 10 grudnia (Dzień Praw Człowieka). W ten sposób w kampanię tę włączyła się warszawska adwokatura.

Warsztaty miały charakter symulacji rozprawy przed sądem. Adwokaci wcielili się w rolę sędziego (znakomita adw. Marta Tomkiewicz), prokuratora (zaskakująco aktywny jak na odgrywaną rolę adw. Piotr Zemła), stron (w roli pokrzywdzonej adw. Monika Wiśniewska, w roli oskarżonego – adw. Andrzej Grzesik, oboje niezwykle przekonujący) pełnomocników (zaciekle broniący interesów swoich klientów adw. Ewa Bojanowska – pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej oraz adw. Michał Pratkowski – obrońca oskarżonego) i świadków (w tej roli autorka kazusu adw. Ewelina Zdunek oraz adw. Maciej Niezabitowski). Rozprawa dotyczyła przestępstwa znęcania się (przemoc psychiczna i fizyczna). Rolę moderatora, wyjaśniającego zawiłości poszczególnych czynności procesowych pełniła adw. Małgorzata Tyszka – Hebda. Dla potrzeb warsztatów przygotowano akta sądowe, które zawierały zeznania pokrzywdzonej i świadków, wyjaśnienia oskarżonego, niebieską kartę, akt oskarżenia, dokumentacje medyczną i notatki służbowe.

Przed rozpoczęciem symulacji krótki wstęp wygłosiła dr Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. W warsztatach udział wzięły przedstawicielki wielu organizacji pozarządowych, m.in. Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii. Sala 233 była pełna widzów.

Warsztaty miały na celu przybliżenie tego, co może uczestniczki procesu czekać podczas prawdziwej rozprawy w sądzie. Organizatorzy chcieli, aby symulacja rozprawy pomogła im przezwyciężyć stres związany z własnymi, niejednokrotnie bardzo trudnymi postępowaniami sądowymi. Adwokaci przekonywali też, że ofiary przemocy mogą szukać pomocy u profesjonalnych pełnomocników, jakimi są adwokaci.

Uczestniczki zadawały wiele pytań o przebieg rozprawy, w tym o przysługujące im prawa. Dzieliły się też własnymi doświadczeniami. Przebieg dyskusji potwierdza, że takie inicjatywy są potrzebne, w szczególności osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.