W dniu 7 grudnia 2017 r. o godz. 18.30 odbyło się Mikołajkowe Spotkanie Wykładowców aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie. Spotkanie miało miejsce w Sali Moniuszko siedziby Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Fundacji NOWE HORYZONTY w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 9.

Spotkanie uświetnił swoją obecnością Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak. Spotkanie poprowadziła Wicedziekan ORA w Warszawie adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska oraz Kierownik Szkolenia Aplikantów Adwokackich adw. Dorota Kulińska.

Na spotkanie przybyło liczne grono wykładowców, którzy w foyer sali Moniuszki dzielili się w indywidualnych rozmowach swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami dot. szkolenia aplikantów w 2017 r. Oprócz wymyślnych kanapek, w ramach poczęstunku goście mogli skosztować pysznych pierników ułożonych w piętrowe choinki.

Część oficjalną otworzył Dziekan adw. Mikołaj Pietrzak, który zwrócił uwagę na doniosłą rolę adwokatów i innych zgromadzonych (sędziowie) w procesie szkolenia młodych adeptów zawodu adwokata w obecnych czasach i związanych z tym wyzwaniami. Podziękował wszystkim wykładowcom za ich pracę oraz złożył zebranym świąteczne życzenia.

Następnie głos zabrała Wicedziekan ORA w Warszawie adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, która wskazała na widoczną poprawę poziomu nauczania aplikantów i podziękował za pracę w mijającym roku.  Zaapelowała także o zintensyfikowanie zajęć z zakresu praktycznych aspektów wykonywania zawodu z uwzględnieniem jak największego zaangażowania aplikantów w przebieg zajęć.

Zwróciła uwagę jednocześnie, że plan szkolenia na 2018 rok uległ modyfikacji w kierunku właśnie praktycznych aspektów danej dziedziny prawa, uwzględniania orzecznictwa międzynarodowego i konstytucji. Dodatkowo omówiona przez Panią Dziekan została sprawa funkcjonowania systemu E-Dziennik.

W dalszej kolejności głos zabrała Kierownik Szkolenia Aplikantów Adwokackich adw. Dorota Kulińska. Omówiła najistotniejsze zmiany, które zostały dokonane w planach szkolenia na 2018 r. oraz wymieniła z nazwiska osób, które w głównej mierze merytorycznie przyczyniły się do zmodyfikowania planów szkolenia, tj. adw. adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska (prawo karne), adw. dr Michał Bieniak i adw. dr hab. Wojciech Machała (prawo cywilne), adw. Mariusz Godlewski i adw. dr Michał Barański (prawo administracyjne) i in. Kierownik Szkolenia zwróciła uwagę na organizacyjne dostosowanie tych planów szkolenia do oczekiwań aplikantów, którzy głównie nastawieni są na szkolenie pod kątem przedmiotów egzaminacyjnych. Zatem na tematy związane z przedmiotami egzaminacyjnymi (głównie repetytoria) zostało poświęcone więcej czasu (4 jednostki godzinowe na dane zajęcia) w stosunku do tematów nieegzaminacyjnych (3 jednostki godzinowe na dane zajęcia).

Ostatni wypowiedział się Wicedziekan ORA w Warszawie adw. Andrzej Orliński, który podziękował pracownikom DSA za ich pracę i zaangażowanie w prawidłowe funkcjonowanie tego Działu oraz kulturę osobistą w kontaktach z wykładowcami i aplikantami.

Spotkanie zakończyło się wspólnymi życzeniami świątecznymi i kuluarowymi rozmowami w foyer oraz wręczaniem wykładowcom drobnych Mikołajkowych branżowych prezentów.