Spotkanie przedstawicieli ORA Warszawa z American Bar Association (ABA)

W dniach 6 – 15 grudnia przedstawiciele American Bar Association (ABA), Heather Goldsmith i William Meyer, odbyli szereg spotkań z przedstawicielami nauki i praktyki prawa oraz polskimi organizacjami pozarządowymi. Mogły się one odbyć dzięki wsparciu i pomocy ze strony Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i adwokata Michała Chodorka, którzy pomogli je zorganizować i przeprowadzić.

ABA to największa organizacja zrzeszająca prawników amerykańskich, licząca ponad 400.000 członków, zarówno adwokatów, jak i prokuratorów i sędziów. W związku z pojawiającym się w Polsce od dwóch lat zagrożeniami związanymi z niezależnością sądownictwa i niezawisłością sędziów, w lipcu 2017 r. ABA rozpoczęła projekt monitorowania stanu niezależności sądownictwa w Polsce. Przeprowadzone w grudniu spotkania stanowią część przedmiotowego projektu American Bar Association.

Przedstawiciele American Bar Association spotkali się również z dziekanem Mikołajem Pietrzakiem i adwokatami Sylwią Gregorczyk-Abram, Michałem Wawrykiewiczem, Małgorzatą Mączka-Pacholak oraz Wojciechem Bagińskim w celu omówienia zachodzących w Polsce zmian oraz możliwych form współpracy. Owocem współpracy ABA i Okręgowej Rady Adwokackiej oraz wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami nauki i praktyki prawa oraz polskimi organizacjami pozarządowymi jest oświadczenie wydane przez American Bar Association w dniu 18 grudnia 2017 r., z którym można zapoznać się pod adresem https://www.americanbar.org/news/abanews/aba-news-archives/2017/12/statement_of_hilarie.html.

American Bar Association przystępuje obecnie do dalszej części projektu monitorowania niezależności sądownictwa w Polsce. Okręgowa Rada Adwokacka będzie starała się aktywnie wspierać American Bar Association w realizacji tego przedsięwzięcia.

Dalsze informacje dotyczące form współpracy Rady i członków Izby Adwokackiej w Warszawie z ABA publikowane będą w kolejnych numerach informatora.