Adwokaci edukowali klientki Centrum Praw Kobiet. Symulacja rozprawy przed sądem w sprawie gwałtu w małżeństwie

10 lutego 2017 roku adwokaci z Izby Adwokackiej w Warszawie przeprowadzili dla klientek Centrum Praw Kobiet symulacje rozprawy przed sądem. Tematem symulacji był gwałt w małżeństwie. Na potrzeby wydarzenia napisano akta sądowe, zawierające akt oskarżenia, zeznania świadków, opinie biegłych czy wyjaśnienia oskarżonego. Telewizja TVN 24 nakręciła bardzo ciekawy reportaż z tego wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia: http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-przeciwstawic-sie-przemocy,715328.html

Organizatorem wydarzenia była adw. Sylwia Gregorczyk-Abram – koordynatorka ds. współpracy z NGO_sami, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, której należą się szczególne gratulacje za przygotowanie i organizację wydarzenia. Autorem kazusu była adw. Katarzyna Dąbrowska.

Zgromadzone na sali sądowej panie w zdecydowanej większości przygotowują się do własnych spraw sądowych, część z nich była ofiarami przemocy domowej. Udział w symulacji pozwolił im na lepsze zrozumienie i przygotowanie do tego, co czeka ich w sądzie. Po rozprawie adwokaci uczestniczący w rożnych rolach w rozprawie odpowiadali na pytania osób z widowni. Na wiosnę odbędzie się kolejna edycja warsztatów.

W poszczególnych rola wystąpili:

Sędzia: adw. Marta Tomkiewicz

Protokolant: adw. Emilia Barabasz

Prokurator: Dziekan ORA – adw. Mikolaj Pietrzak oraz adw. Joanna Jakubowska – Siwko, Pełnomocnik pokrzywdzonej: adw. Katarzyna Dąbrowska

Obrońcy: adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska oraz adw. Andrzej Ważny

Oskarżony: adw. Artur Pietryka

Świadkowie: adw. Agnieszka Sepioło, adw. Michał Kibil, adw. Anna Majerek, adw. Magdalena Chmielewska apl. adw. Paweł Murawski. Adw. Eliza Gużewska miała do odegrania rolę biegłego, niemniej została procesowo wykluczona na wniosek srogiego prokuratora.