Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Kolejna symulacja rozprawy sądowej za nami, tym razem w sprawie o rozwód

Dnia 5 marca 2018 roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie Koło Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie wspólnie z Sekcją Prawa Rodzinnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie przeprowadziło warsztaty praktyczne dla kobiet zamierzających złożyć pozew o rozwód albo będących w trakcie postępowania rozwodowego.

Warsztaty miały charakter symulacji rozprawy przed sądem. Adwokaci wcielili się w rolę sędziego (adw. Joanna Parafianowicz), ławników (adw. Dominika Tomaszewska i adw. Marcjanna Dębska), stron postępowania i pełnomocników (adw. Adriana Arabska jako powódka i jej pełnomocnik – adw. Marta Tomkiewicz, adw. Radosław Kopytkowski jako pozwany i jego pełnomocnik – adw. Joanna Jakubowska – Siwko), oraz świadków (adw. Dorota Lesińska – Komoda, adw. Monika Wiśniewska i adw. Konrad Opalski). Rozprawa dotyczyła rozwodu, ograniczenia władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem małżonków oraz alimentacji. Dla potrzeb warsztatów adw. Monika Wiśniewska napisała akta sądowe, które zawierają pozew, odpowiedź na pozew, wezwania na rozprawę oraz postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia.

Warsztaty pozwoliły przybliżyć uczestniczkom to, co może je czekać podczas prawdziwej rozprawy w sądzie, pozwoliły im oswoić się z salą sądową i przebiegiem rozprawy. – Adwokaci chcą wesprzeć osoby, które sytuacja życiowa zmusza do podjęcia często bardzo trudnej decyzji o rozwodzie. Warsztaty mają pokazać praktyczne aspekty postępowania rozwodowego, w tym instrumenty mogące ułatwić osiągnięcie jego zamierzonych celów, oraz podpowiedzieć z jakich środków dowodowych można skutecznie skorzystać w sprawie o rozwód. Z doświadczeń zebranych w poprzednich latach wiemy, że pokazanie rozprawy niejako ‘od kuchni’ pomaga zmniejszyć stres, który towarzyszy uczestnikom postępowań sądowych – mówi adw. Marta Seredyńska, koordynatorka projektu.

Formuła warsztatów pozwoliła na zadawanie przez publiczność pytań w trakcie rozprawy, co umożliwiło wyjaśnianie zawiłości postępowania rozwodowego na bieżąco. W dyskusji wziął udział Robert Damski – komornik sądowy, który przybliżył aspekty postepowania egzekucyjnego w postępowaniu rozwodowym, a także Konrad Wojterkowski z Krajowego Centrum Kompetencji, który mówił o problemie przemocy w rodzinie, która wielokrotnie jest przyczyną rozpadu małżeństwa.

Szerzej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=6jm2A3SvX1g&feature=youtu.be