Komunikat w sprawie zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania względem warszawskiego adwokata Krzysztofa S.

W związku z informacją o przedstawieniu zarzutów i zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania względem warszawskiego adwokata Krzysztofa S., Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie złożył wczoraj w Sądzie Dyscyplinarnym Izby Adwokackiej w Warszawie wniosek o tymczasowe bezterminowe zawieszenie Krzysztofa S. w obowiązkach adwokata. Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie wyznaczył posiedzenie w tej sprawie na 19 marca br.

Informujemy także, że obowiązkiem Dziekana Okręgowa Rady Adwokackiej w Warszawie jest wyznaczenie w takich szczególnych sytuacjach zastępcy dla adwokata, wobec którego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Stąd niezależnie od działań pionu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, ORA w Warszawie podjęła działania celem wyznaczenia zastępcy i zabezpieczenia prawidłowego toku spraw postępowań prowadzonych przez adwokata Krzysztofa S.

Jednocześnie przypominamy, iż domniemanie niewinności jest jedną z naczelnych zasad postępowania karnego, która wyraża się w tym, iż każdą osobę uważa się za niewinną wobec zarzucanych jej czynów, jeśli jej wina nie zostanie jednoznacznie stwierdzona przez niezawisły sąd.

Rzecznik Prasowy ORA w Warszawie
adw. Michał Fertak