Od dwóch dni trwa w Warszawie Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Młodych Prawników (AIJA – Association Internationale des Jeunes Avocats/International Association of Young Lawyers). Kongres odbywa się pod patronatem Naczelnej Rady Adwokackiej, Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

W trakcie Kongresu odbywają się m. in. spotkania 18 komisji AIJA, zajmujących się różnymi dziedzinami prawa i praktyki prawników. Dziekan ORA Warszawa adw. Mikołaj Pietrzak wystąpił wczoraj tj. 24 maja br. jako gość specjalny panelu w trakcie spotkania Komisji Praw Człowieka AIJA. Panel dotyczył niezliczoności sądownictwa i obecnej sytuacji w Polsce po tzw. reformach wymiaru sprawiedliwości.  W panelu udział wzięli także Gülsüm Aslan, Christian Presoly oraz prof. Przemysław Tacik UJ.

Przypomnijmy, iż AIJA jest międzynarodowym stowarzyszeniem prawników, którzy nie ukończyli 45 roku życia. Jest jedyną tego rodzaju globalną organizacją, liczącą obecnie około 4 tysięcy członków i działającą już 55 lat. AIJA umożliwia nawiązywanie kontaktów i współpracę prawników z różnych krajów oraz zdobywanie wiedzy na temat treści i stosowania prawa w tych krajach.

Kongres w Warszawie zgromadził ok. 250 prawników z różnych krajów. Oprócz spotkań merytorycznych, każdego dnia przewidziany jest program wieczorny umożliwiający zapoznanie międzynarodowych prawników, którzy uczestniczą w wydarzeniu.