Relacja z cyklu arbitrażowego zdatność arbitrażowa – umowy
W dniu 26 kwietnia 2018 r., w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, przy Al. Ujazdowskich 49 odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Sekcję Arbitrażu i Mediacji przy ORA w Warszawie, w ramach cyklu arbitrażowego.
Gościem warsztatów był adw. dr Rafał Kos (mający szerokie doświadczenie w prowadzeniu transgranicznych sporów sądowych i postępowań grupowych, wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan w Warszawie), który wygłosił prelekcje dotyczącą zdatności arbitrażowej i problemu z formułowaniem zapisu na sąd polubowny w umowach wielopodmiotowych w kontekście prawnoporównawczym.
Podczas warsztatów zaprezentowana została modelowa klauzula arbitrażowa na przykładzie regulaminu KIG/Lewiatan. Poruszony został problem zdatności arbitrażowej oraz ważności zapisu na arbitraż, a także reguł postepowania, a zwłaszcza sposobu nominacji na arbitra w przypadku strony wielopodmiotowej. Wskazane zostały konsekwencje wyboru miejsca arbitrażu oraz ramy prawne tego wyboru takie jak art. V 1. a) Konwencji Nowojorskiej, art. 36.1,a) I Prawa Modelowego UNCITRAL Model Law, art. 39. 2 polskiego prawa prywatnego międzynarodowego. Prelegent wskazał na uregulowania prawne obowiązujące w takich krajach jak Polska, Austria oraz Niemcy. W przypadku Polski wskazano na niejednoznaczne stanowisko doktryny w zakresie braku zdolności arbitrażowej sporów korporacyjnych oraz uznania zdatności arbitrażowej wszystkich sporów korporacyjnych, podniesiono także brak orzecznictwa Sądu Najwyższego w zakresie zdatności arbitrażowej.
Wskazano na niejednoznaczność prawa niemieckiego w zakresie problematyki zdatności ugodowej oraz tzw. efektu ultra partes oraz niejednoznaczność doktryny niemieckiej przejawiającą się w zakresie minimalnych wymogów klauzuli zawartej w umowie spółki. Zwrócono także uwagę na niejednoznaczność doktryny oraz prawa austriackiego dotyczące zdatności arbitrażowej, wskazując równocześnie na decyzję austriackiego Sądu Najwyższego z roku 1998 konfirmującą zdatność arbitrażową.
Spotkanie poprowadził adw. dr Karol Zawiślak – przewodniczący Sekcji Arbitrażu i Mediacji przy ORA w Warszawie oraz adw. Małgorzata Sander – wiceprzewodnicząca Sekcji Arbitrażu i Mediacji przy ORA w Warszawie.