Sprawozdanie z akcji „Kancelaria od kuchni”

W kwietniu 2018 r. została zorganizowana przez Dział Szkolenia Aplikantów Adwokackich przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie Akcja „Kancelaria od Kuchni”.

Jej celem było praktyczne zapoznanie aplikantów adwokackich z zasadami funkcjonowania kancelarii i spółek adwokackich „od Kuchni”, a więc nie tylko z organizacją danej formy aktywności adwokackiej, ale i funkcjonowaniem Kancelarii jako struktury, z systemem jej zarządzania oraz obowiązującymi procedurami działania Kancelarii; na podstawie obowiązujących przepisów, ale też w kontekście uwarunkowań praktycznych właściwych dla działalności adwokackiej.

Aplikanci Izby Warszawskiej mieli możliwość poznania w praktyce zasady funkcjonowania Kancelarii, tych większych i tych mniejszych, aby łatwiej było im podjęć decyzję co do formy, w której będą chcieli w przyszłości wykonywać zawód adwokata. Warsztaty te mają aplikantom ułatwić start zawodowy, a nawiązany przez formułę tych spotkań kontakt Kancelarii z aplikantami, służyć będzie z pewnością, powstawaniu nowych relacji umożliwiających Kancelariom zaangażowanym w projekt, wybór spośród aplikantów uczestniczących w spotkaniach współpracowników lub wręcz stałych pracowników Kancelarii.

Zainteresowane udziałem w projekcie Kancelarie za pośrednictwem Działu Szkolenia Aplikantów Adwokackich zaprosiły aplikantów, zgodnie z możliwościami lokalowymi Kancelarii, na 3 godzinne warsztaty w godzinach wskazanych przez Kancelarię. Do udziału w akcji zgłosiło się łącznie 46 aplikantów 1, 2 i 3 roku szkolenia oraz następujące Kancelarie i spółki działające pod firmą:

1. Kancelaria Adwokacka adw. Łukasz Bąk
2. „Kuliński Piotr, Jaczewska-Zimińska Joanna, Kulińska Dorota. Kancelaria adwokacka Spółka Komandytowa”
3. „Wierzbowski Eversheds Sutherland Spółka Komandytowa”
4. Kancelaria Adwokacka Adw. dr Michał Bieniak
5. Kancelaria Adwokacka Adw. dr Karolina Wojciechowska
6. „Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota Spółka Komandytowa”
7. „Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy Spółka Komandytowa”

Akcja „Kancelaria od Kuchni” w ocenie Działu Szkolenia Aplikantów Adwokackich jako jej organizatora dała bardzo pozytywny impuls w tworzeniu relacji adwokaci – aplikanci poza instytucją „Patronatu”.

Spotkała się z bardzo pozytywną oceną aplikantów. W kontekście zmian w zasadach przebiegu aplikacji adwokackiej stanowi istotne doświadczenie na drodze do podjęcia próby tworzenia tutoringu – jako formy stałej relacji między adwokatami i małymi grupami aplikantów.

Doświadczenie Akcji pozwoliło sprecyzować wstępne założenia funkcjonowania Grup Tutorskich, który Kierownik Szkolenia Aplikantów Adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie przedstawi na Konferencji Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich w dniu 4 czerwca 2018 r.