Za nami X Kongres Kobiet, który odbył się w dniach 16-17 czerwca br. w Łodzi

W dniach 16-17 czerwca w Łodzi odbył się  X Kongres Kobiet. Nie zabrakło na nim członkiń Izby Adwokackiej w Warszawie.

Na Kongresie miało miejsce wystąpienie adw. Karoliny Kuszlewicz, dotyczące związków przemocy wobec kobiet i dzieci z przemocą wobec zwierząt, z perspektywy prawnej, czyli relacji ofiara przestępstwa – sprawca w postępowaniu karnym. Adwokatka przedstawiła sytuacje, w której swoistym narządzeniem znęcania się psychicznego nad osobą najbliższą, jest krzywdzenie zwierzęcia domowego. Opowiedziała o wynikach badań ze Stanów Zjednoczonych, według których w 88% przypadków domów, w których stwierdzono przemoc wobec dzieci, dochodziło równolegle do przemocy wobec zwierząt. Mechanizmy przemocy mają bowiem charakter uniwersalny i wynikają z przekonania jednej osoby o posiadaniu prawa do decydowania o zdrowiu i życiu innej istoty mu podległej, zarówno drugiego człowieka, jak i zwierzęcia.

W panelu „Po co kobietom Konstytucja? Ile praw kobiet w prawie?” wraz z Wicedziekan ORA w Warszawie adw. Katarzyną Gajowniczek-Pruszyńską, adwokatki brały udział w debacie o sytuacji kobiet prawniczek, zarówno tej współczesnej, jak i uwzględniającej perspektywę historyczną. Wicedziekan ORA w Warszawie odpowiadała na pytania związane z udziałem kobiet w życiu samorządu adwokackiego. Wskazywała, że bariery w wykonywaniu zawodu przez kobiety pojawiają się co do zasady na etapie uzyskiwania, czy też dostępu do najwyższych stanowisk. Podkreśliła, że jest to wieloczynnikowe i dotyczy również kwestii awansu w spółkach i korporacjach. Adw. Karolina Kuszlewicz z kolej opowiadała o wartościach, które są podstawą jej pracy adwokackiej, szczególnie o konieczności łączenia prawa z wrażliwością.

Ponadto przez 2 dni udzielały porad prawnych uczestniczkom Kongresu adwokatki z Zespołu Spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej: Natalia Klima-Piotrowska i Gabriela Morawska-Stanecka, które są członkiniami Izby katowickiej oraz adwokatki z Okręgowych Rad Adwokackich w Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Warszawy: Katarzyna Effort-Szczepaniak, Katarzyna Golusińska, Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Karolina Kuszlewicz, Zuzanna Michalek-Strzelewicz, Katarzyna Piotrowska-Mańko, Judyta Kasperkiewicz, Anna Szczepaniak.

Adwokatki na Kongresie promowały także akcję „Zajrzyj do adwokata” – nowy projekt wizerunkowo-edukacyjny NRA.