Opinia NRA do projektu regulacji działań kancelarii odszkodowawczych

Publikujemy opinię Naczelnej Rady Adwokackiej do projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, przygotowaną przez adw. dr Magdalenę Matusiak-Frącczak.

„Wskazany projekt ustawy należy jednoznacznie zaopiniować negatywnie – czytamy w opinii adw. dr Matusiak-Frącczak, przewodniczącej Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. W miejsce tego projektu powinien powstać projekt ustawy o usługach prawnych, który regulowałby zasady wykonywania usług prawnych, definiował usługę prawną i zapewniał wykonywanie usług prawnych – będących usługami specjalistycznymi oraz wymagającymi wiedzy i doświadczenia życiowego – podmiotom profesjonalnym, to jest adwokatom i radcom prawnym, oraz w zakresie wykonywanych przez nich czynności zawodowych bezpośrednio związanymi ze świadczonymi usługami: księgowym, rzecznikom patentowym, doradcom podatkowym. Tym samym polskie ustawodawstwo przybliżyłoby się do regulacji państw wysoko rozwiniętych (Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia).”

Cała opinia dostępna jest pod tym linkiem.