Za nami wykład dr Sylwii Spurek w ramach obchodów międzynarodowej kampanii 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć
30 listopada br. odbył się w siedzibie ORA w Warszawie wykład adw. dr Sylwia Spurek na temat „Przemoc wobec kobiet w Polsce – wspólna odpowiedzialność”. Zgromadzonych uczestników powitała adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska – Wicedziekan ORA w Warszawie. Wykład odbywał się w ramach obchodów międzynarodowej kampanii 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć oraz zbiega się w czasie z jubileuszem 100-lecia wywalczenia przez kobiety biernych i czynnych praw wyborczych w Polsce.
dr Sylwia Spurek – Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. Współzałożycielka Fundacji Klinika Rządzenia. Od 1999 r. zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka . Stypendystka Legal Fellowship Program i uczestniczka zajęć International Women’s Human Rights Clinic, City University of New York (2000). W latach 2002-2005 prawniczka w Sekretariacie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdzie uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Do 2014 r. radca Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania (do czerwca 2015 r.). W latach 2008-2015 członkini Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 2010-2012 przedstawicielka Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Komitecie Ochrony Praw. Wykładowczyni na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu przy Polskiej Akademii Nauk. Certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP). Członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji. Specjalizuje się również w kwestiach procesu stanowienia prawa, lobbingu i rzecznictwa interesów oraz dostępu do informacji publicznej.