Relacja z seminarium „Na granicy. Sytuacja cudzoziemców ubiegających się o ochronę na wschodnich granicach Polski i planowane zmiany przepisów”

15 kwietnia 2019 r. w Warszawie zorganizowane zostało seminarium pt. „Na granicy. Sytuacja cudzoziemców ubiegających się o ochronę na wschodnich granicach Polski i planowane zmiany przepisów”.  Organizatorami tego spotkania były: działająca przy Okręgowej Radzie Adwokackiej Sekcja Praw Człowieka oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Podczas spotkania podsumowana została akcja: „Adwokaci na granicy” zorganizowana przez Okręgową Rade Adwokacką w Warszawie w marcu 2017, podczas której grupa 14 adwokatów z Izby Warszawskiej pojechała na granicę w Terespolu celem udzielania pomocy pro bono uchodźcom. Przedstawione zostały wyniki postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych, które toczyły się w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej, oraz wpływ jaki te postępowania miały na sytuację cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Podczas seminarium przedstawiony został także raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zatytułowany: „Dostęp do procedury azylowej na zewnętrznych granicach Polski. Stan obecny i wyzwania na przyszłość”. W trakcie spotkania dyskutowana była także planowana obecnie nowelizacja prawa uchodźczego.

Seminarium, które zgromadziło liczną publiczność, okazało się dużym sukcesem organizacyjnym. Wszystkim przybyłym na spotkanie dziękujemy i zapraszamy do włączenia się w prace Sekcji Praw Człowieka!