Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Cykl szkoleń. SPP zaprasza: ” Opinia zakresu medycyny sądowej – zagadnienia dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszego”

Sekcja Prawa Odszkodowawczego przy ORA w Warszawie zaprasza na kolejne z cyklu szkolenie praktyków prawa pt. ” Opinia zakresu medycyny sądowej – zagadnienia dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszego” ( pozycja pieszego w chwili potrącenia, sposób poruszania się pieszego, zakres obrażeń i korelacja z prędkością potrącenia, wpływ alkoholu na zachowanie pieszego).

Termin 11 czerwca 2019 r. siedziba ORA Warszawa, sala im. H. Krajewskiego,  godzina 18.00-20.00.

W celach organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziału/rejestrację na adres Sekcji – sekcja.po@ora-warszawa.com.pl

Szkolenie poprowadzi dr n. med. Marcin Fudalej, który jest wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, zatrudnionym w Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawskim Uniwersytecie Medycznym) od czasu ukończenia w tej jednostce studiów na kierunku lekarskim w 1996 r. Dr Marcin Fudalej jest autorem lub współautorem 26 publikacji obejmujących prace oryginalne, przeglądowe, jak i kazuistyczne z zakresu medycyny sądowej, anatomii oraz genetyki. Jest także autorem 23 doniesień zjazdowych i plakatów prezentowanych podczas konferencji i zjazdów krajowych, jak i międzynarodowych. W latach 2008 – 2009 odbył staż zagraniczny w USA ramach  Fogarty International U.S. – Poland Collaborative Injury and Alcohol Training Program, gdzie miał możliwość nawiązania współpracy i prowadzenia badań naukowych na Uniwersytecie w Michigan.  Główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki urazowości komunikacyjnej wśród pieszych oraz kierujących pojazdami, a także wokół zagadnień związanych z podłożem genetycznym i socjo-społecznymi uwarunkowaniami zachowań autoagresywnych i samobójstw dokonanych. Oba kierunki, ogrywające znaczącą rolę w sądowo-lekarskiej problematyce urazów i zgonów gwałtownych, zapoczątkowały i ugruntowały współpracę międzyuczelnianą i wewnątrzuczelnianą, m.in. z Wydziałem Mechaniki Energetyki i Lotnictwa, Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, a także Kliniką Psychiatryczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach działalności opiniodawczej dr Marcin Fudalej od 1998r. opracowuje opinie sądowo-lekarskie dla potrzeb Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości, a wykorzystując swą dużą wiedzę praktyczną, wydaje także liczne opinie (zarówno samodzielne, jak i interdyscyplinarne – we współpracy z biegłymi ds. rekonstrukcji wypadków drogowych) z zakresu urazowości komunikacyjnej, tematycznie odwołujące się do warunków i mechanizmów powstania obrażeń, ich następstw oraz skutków dla zdrowia i życia osób pokrzywdzonych i poszkodowanych.

Zapraszamy również na kolejne szkolenia:

  • 12 czerwca 2019 r. godzina 18.00-20.00 sala im. H. Krajewskiego siedziba ORA – Opinia zakresu medycyny sądowej – zagadnienia dotyczące zdarzeń drogowych – obrażenia kierującego/pasażera:

– przebieg wypadku a możliwe skutki w postaci obrażeń,

– rodzaje obrażeń doznawanych przez kierujących i pasażerów (w tym problematyka urazów kręgosłupa szyjnego),

– pasy bezpieczeństwa w aspekcie medycznym (kiedy chronią a kiedy nie, jakie obrażenia mogą wywołać).

  • 14 czerwca 2019 r. godzina 18.00-20.00 sala im. H. Krajewskiego siedziba ORA  – Opinia zakresu medycyny sądowej – zagadnienia dotyczące zdarzeń drogowych – obrażenia kierującego/pasażera cz. 2:

– ocena związku przyczynowego pomiędzy obrażeniami (schorzeniami) a zaistniałym zdarzeniem,

– stan zdrowia a ryzyko spowodowania wypadku,

– wpływ alkoholu na psychomotorykę.

  • 24 czerwca 2019 r. godzina 18.00-20.00 sala im. H. Krajewskiego siedziba ORA  – Opinia z zakresu medycyny sądowej – ustalenie wpływu przebiegu zdarzenia na obrażenia:

– różnicowanie, w oparciu o obrażenia, kto był kierowcą a kto pasażerem w chwili wypadku,

– ustalanie miejsc zajmowanych przez poszczególne osoby we wnętrzu pojazdu,

– analiza śladów biologicznych ujawnionych na miejscu wypadku.

Za udział w szkoleniu przyznane zostaną 2 punkty w ramach KDZ.

Serdecznie Zapraszamy!