Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Ranking kancelarii prawniczych 2019 Rzeczpospolitej

Dziennik Rzeczpospolita od wielu lat organizuje ranking najlepszych kancelarii prawniczych. W tym roku w wyniku współpracy środowiska prawniczego i kapituły konkursu zostali wyłonieni następujący zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Poniżej publikujemy ich listę. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Mikołaj Pietrzak w imieniu całej Izby, serdecznie gratuluje wszystkim laureatom i zwycięzcom, wśród nich są także członkowie naszej Izby.

Doradzanie prywatnym klientom– kancelaria PwC Legal oraz jej prawnik Jacek Pawłowski.

Fuzje i przejęcia, restrukturyzacje i upadłości– kancelaria Greenberg Traurig, a jej partner zarządzający Jarosław Grzesiak – został uznany za najlepszego specjalistę. W restrukturyzacjach i upadłościach kancelaria oraz jej założyciel Piotr Zimmerman. Mają na koncie udział w tak prestiżowych sprawach jak restrukturyzacja przedsiębiorstw Ruch SA, Huta Szkła Wołomin SA oraz Piotr i Paweł SA. Wygrali w 2018 r. kilka znaczących spraw upadłościowych.

Nieruchomości –w tej kategorii wygrała Kancelaria Radców Prawnych Konieczny, Wierzbicki. Najlepszym prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości jest Jolanta Nowakowska-Zimoch (Greenberg Traurig).

Ochrona danych osobowych– Arwid Mednis (PwC) wygrał tytuł najlepszego specjalisty w tej dziedzinie.

Prawo bankowe i finansowe– nagrodę przyznano kancelarii Allen & Overy i wyróżniono Wolf Theiss.

Prawo energetyczne– kancelaria CMS. Doceniono ją za zaangażowanie w rozwiązywaniu sporów dotyczących energetyki odnawialnej. Liderem wśród prawników został Karol Lasocki K&L Gates, (obecnie DWF Poland), przede wszystkim za zaangażowanie się w problematykę energetyki wiatrowej.

Prawo farmaceutyczne i medyczne– w kategorii indywidualnej wyróżniono Jolantę Budzowską (Budzowska Fiutowski i Partnerzy) i Katarzynę Czyżewską (Czyżewscy).

Prawo karne w biznesie– Wyróżnienie przyznano mec. Dominice Stępińskiej-Duch (Raczkowski Paruch) i mec. Michałowi Babiczowi (FilipiakBabicz). Większość ekspertów w kapitule oddała głos na kancelarię FilipiakBabicz.

Prawo konkurencji i antymonopolowe– kapituła była jednomyślna, wygrała kancelaria Modzelewska & Paśnik. Podkreślono przede wszystkim jej aktywność w rozwiązywaniu sporów z zakresu prawa ochrony konkurencji zarówno na rynku polskim, jak i europejskim. Wśród prawników uhonorowano: Małgorzatę Szwaj (Linklaters) oraz Jarosława Sroczyńskiego (Markiewicz & Sroczyński).

Prawo pracy i ubezpieczenia– Bartłomiej Raczkowski (Raczkowski Paruch). W klasyfikacji zespołowej nagroda powędruje do prawników Dentons.

Prawo spółek i handlowe– zespół – PwC Legal. Tytuł najlepszego specjalisty niemal jednogłośne przyznano Michałowi Romanowskiemu (Romanowski i Wspólnicy).

Prawo autorskie, własności intelektualnej i przemysłowej– Elżbieta Traple i jej kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wygrali z rywalami po raz kolejny.

Procesy sądowe i arbitraż– najlepszą kancelarią okazał się zespół Kubas, Kos, Gałkowski. Najlepszym prawnikiem został mec. Wojciech Jarosiński – jak nikt inny, opanował trudną sztukę godzenia zwaśnionych stron sporu. Prowadzi też sprawy precedensowe.

Przygotowanie wejścia na giełdę/rynki kapitałowe i papiery wartościowe– Greenberg Traurig przebił konkurentów wagą, skalą i wartością obsługiwanych transakcji oraz występującym w nich często elementem międzynarodowym. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył prawnik z kancelarii GESSEL, mec. Leszek Koziorowski.

Spory międzynarodowe– zwycięzcą została kancelaria K&L Gates (obecnie DWF Poland) za kaliber prowadzonych spraw. Natomiast Rafał Morek z tej kancelarii jest prawnikiem, który prowadzenie sporów międzynarodowych doprowadził niemal do perfekcji, i został doceniony.

Technologie, media, telekomunikacja– Xawery Konarski oraz kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy z Krakowa to najlepsi specjaliści od spraw związanych z mediami i telekomunikacją.

Zamówienia publiczne– Aldona Kowalczyk (Dentons) pokonała rywali. Wskazywano jej udział w precedensowym postępowaniu odwoławczym przed KIO (Tramwaje Warszawskie), a także niezwykłą aktywność i otwartość oraz umiejętność tworzenia sieci wsparcia.

Osoba liderki z pewnością wpłynęła na ocenę i wyróżnienie całego zespołu Dentons. Kancelaria została uznana za najlepszą, m.in. dlatego, że ma na swoim koncie prowadzenie strategicznych projektów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.