Relacja ze spotkania autorskiego z drem Jackiem Bartosiakiem, autorem książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”

17 września 2019 r. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, odbyło się spotkanie autorskie dra Jacka Bartosiaka, autora książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, członka naszej izby, ale także jednego z najoryginalniejszych myślicieli politycznych III RP. Człowieka wielu pasji, ale bez wątpienia największą z nich jest geopolityka.

Czy geopolityka to jakiś rodzaj niedostępnej gnozy, wiedzy niemalże tajemnej, skrywanej przed maluczkimi i koncesjonowanej przez elity? Czy wprost przeciwnie – realność. Codzienna rzeczywistość, w której poruszają się wykonujący władzę w konkretnej przestrzeni geograficznej i w której to realności właśnie geopolityk potrafi celnie analizować i przekuwać w koncepcje i szanse rozwojowe państwa, oceniać skuteczność systemu sojuszy, oraz zdawać sobie sprawę z nadchodzących systemowych zmian, które wyznaczane są przez zjawiska geopolityczne?

Czy długofalowo konflikt rosyjsko-polski jest nieunikniony, bo geografia wymusza rosyjski imperializm? Czy wiszenie na amerykańskim patronie skończy się prędzej czy później wystawieniem nas do wiatru?

Na te i wiele innych pytań, bardzo skądinąd praktycznych, stara się odpowiedzieć nasz gość w swoje książce. Zapewne także podczas dzisiejszego spotkania od nich nie uciekniemy.

Co więcej, autor twierdzi, że od geopolityki nie ma ucieczki, jeśli chce się przetrwać. Więc już dłużej od niej nie uciekajmy, wyjdźmy jej na spotkanie w osobie autora i wejdźmy podczas dzisiejszego spotkania w samo jej serce.