Weimarski Protest Adwokatur – Paryż, Berlin, Warszawa

29 listopada br. w Paryżu przedstawiciele trzech europejskich wspólnot adwokackich – Paryża, Warszawy i Niemiec podpisali wspólny protest przeciwko systematycznemu naruszaniu w Polsce w ostatnich latach przez polskie władze wykonawcze i ustawodawcze rządów prawa oraz niezależności sądownictwa. Zaapelowali także do polskich władz o przywrócenie rządów prawa, niezawisłości sądownictwa oraz respektowanie zasady autonomii samorządów prawniczych, zwłaszcza w zakresie postępowań dyscyplinarnych.

Do podpisania trójstronnego listu otwartego doszło w ramach odbywających się w dniach 27 – 30 listopada 2019 r. w Paryżu uroczystości, związanej z zakończeniem roku adwokackiego 2019 – Rentrée Solenelle du Barreau de Paris. W wydarzeniu ze strony Izby Adwokackiej w Warszawie wzięli udział dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak oraz członkini Komisji ds. Współpracy z Zagranicą adw. Aleksandra Stępniewska.

W podpisanym liście otwartym zwrócono uwagę na fakt, iż poszanowanie niezależności władzy sądowniczej, podziału władz oraz rządów prawa jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich obywateli Unii Europejskiej oraz dla ochrony ich praw i wolności.

Sygnatariusze listu podkreślili, że potencjalne zagrożenia rządów prawa oraz praw i wolności, wynikające z reformy wymiary sprawiedliwości przeprowadzonej w ostatnich czterech latach przez większość parlamentarną, zostały teraz przekształcone w rzeczywiste i konkretne represje wobec tych, którzy walczą o utrzymanie wspólnych europejskich zasad i wartości, i którzy sprzeciwiają się niekonstytucyjnym reformom wprowadzanym przez polskie władze, w szczególności przeciwko sędziom, prokuratorom i adwokatom.