Wydanie E-Informatora poświęcone epidemii koronawirusa

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Oddajemy do Państwa rąk wyjątkowy, bo związany z trwającym zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19, E-Informator Izby Adwokackiej w Warszawie.

W tym trudnym czasie apeluję do Państwa o ograniczenie udziału w spotkaniach towarzyskich, rodzinnych oraz firmowych, o wykonywanie pracy zdalnej i zlecanie takiej zdalnej pracy współpracownikom. Apeluję też, abyśmy zwracali uwagę na osoby starsze i samotne. Pomóżmy przy zakupach, przy załatwieniu niezbędnych spraw codziennych, tak aby takie osoby nie musiały wychodzić z domu. Dlatego też we współpracy z Samorządem Aplikantów Adwokackich organizujemy wsparcie dla starszych, schorowanych i samotnych członków naszej Izby. W tym trudnym czasie musimy być odpowiedzialni i nie możemy być obojętni.

Mamy też świadomość, że w związku z ograniczeniem aktywności zawodowej, zamykaniem sądów, wielu członków naszej Izby znajdzie się w trudnej sytuacji zawodowej. Dlatego deklarujemy niezbędną pomoc dla każdej osoby, która znajdzie się w takiej sytuacji. Analizujemy właśnie wprowadzone przepisy i ich wykonywanie w odniesieniu do świadczenia ZUS, które ma zostać wypłacone rodzicom dzieci do lat 8.

W informatorze znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje związane z odwoływaniem posiedzeń i rozpraw jawnych przed sądami mającymi siedzibę na terenie apelacji warszawskiej. Przeczytają Państwo też o podjętych przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie działaniami, w szczególności ograniczeniami i odwołanymi wydarzeniami, ograniczeniem pracy biura ORA w Warszawie.

Informuję też, że jesteśmy w bieżącym kontakcie z prezesami sądów i dołożymy wszelkich starań aby w związku z wydawanymi zarządzeniami, komunikacja z pełnomocnikami była na bieżąco prowadzona przez Sądy, tak aby do każdego dotarła informacja odnośnie planowanych w najbliższych tygodniach czynności procesowych.

Jednocześnie Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie – w związku odwołanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości egzaminem adwokackim – zapewnia, iż dołoży wszelkich wymaganych starań, aby egzamin w nowym terminie odbył się w warunkach przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa higienicznego i zdrowotnego.

Zachęcam do lektury!

Adw. Mikołaj Pietrzak