Informator Izby Adwokackiej w Warszawie

Informacja w sprawie stosowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu do adwokatów

Informujemy, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wprowadza ona minimalną stawkę godzinową za świadczenie pracy i stosuje się ją, zgodnie z art. 8a do osób przyjmujących zlecenie (umowy o których mowa w art. 734 k.c. oraz art. 750 k.c.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1a lit. a ww ustawy 1b) „przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi” jest osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami, która przyjmuje zlecenie lub świadczy usługi na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 i 585), zwanej dalej „Kodeksem cywilnym”, na rzecz przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm. 3) ) albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności. Projekt ustawy wyłączał jej zastosowanie względem usług świadczonych m.in. przez adwokatów. Aktualna treść ustawy nie zawiera takiego ograniczenia.

Należy zatem przyjąć, iż ww. ustawę należy stosować także względem usług świadczonych przez adwokatów na rzecz przedsiębiorców lub innych jednostek organizacyjnych, którzy nie zatrudniają pracowników ani nie korzystają z usług zleceniobiorców.

W takiej sytuacji informujemy, że zgodnie z art. 8b tej ustawy

1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

2. W przypadku, gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

3. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do wykonującego zlecenie lub świadczącego usługi w przypadku skierowania takich osób do wykonania zlecenia lub świadczenia usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 360). W takim przypadku pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

5. Jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z tych osób.